Hledáček
Kontakt

Frostik spol.sr.o.
IČO: 03384209
DIČ: CZ03384209

e-mail:  info@frostik.cz 

 

Jak na horko, primitivní klimatizace v minulosti II

Zajímavosti » Jak na horko, primitivní klimatizace v minulosti II

Už od prehistorických dob, kdy bylo hlavní přežít a to jak vedra, tak krutou zimu, hlad nebo útoky divokých zvířat a následky rozmarů počasí, si lidé snažili zpříjemnit si už tak náročný a ne příliš pohodlný život. V zimních měsících, kdy zima a mráz byly pociťována ještě o něco silněji než dnes, se oblékali do teplých kožešin a většinu dnů a nocí trávili v blízkosti ohně. Ale co s létem? Jak přenést to, co v zimě chladí do dní, kdy horko omračuje tělo a mysl? Jak vytvořit první primitivní klimatizaci? Lidská zvídavost nezná mezí a mezi nápadem, který vznikne v mysli člověka bojujícího s horkem a jeho realizací, nestojí v cestě zhola nic. Naopak, cesta k cíli, který je v tomto případě zhmotněn v zatím ještě abstraktním obrazu klimatizačního nebo chladicího systému, je lemována kromě snahy, píle a aktivním bojem s horkem i bezpočtem vynálezů, které ideu pomohou přeměnit v konkrétní a jasný výsledek. Všemi možnými způsoby!

Samozřejmě, pro někoho je představa tepla lákavá, ale pro všechny ostatní je jen pouhá myšlenka na nutnost pracovat nebo vůbec jen běžně fungovat v abnormálně vysokých teplotách, na které nejsme zvyklí, hrůzou hraničící s panickým záchvatem.

Zkrátka a dobře, nejinak snášeli vysoké teploty i naši předci a rozhodnuli se využít moci přírody a vlastně její vlastní zbraně obrátili proti ní. V zimě skladovali led a sníh a doufali, že alespoň jeho části vydrží až do léta a nerozpustí se, aby mohly být použity jako prostředek chlazení. Nevíme sice přesně, jak a kde sníh skladoval člověk v době kamenné, můžeme jen hádat. Každopádně v devatenáctém století, byla tato metoda přípravy na žár a vedro, příslib klimatizace a chlazení v podobě ledových kvádrů, zvlášť lákavá a oblíbená. Ale celý proces byl také dost náročný a tak s věkem páry přišla pro všechny příznivce tohoto jednoduchého systému chlazení a vlastně předchůdce klimatizace dobrá zpráva – manuální práci při sekání ledu nahradily mechanické stroje.

  • Přidat odkaz na:
  • facebook.com