logo frostik s.r.o.

Chlazení - Klimatizace - Tepelná čerpadla

Frostik provádí servis, montáž a opravy klimatizací pro domácnosti i firmy. Praha, Roudnice nad Labem, Litoměřice, Ústí nad Labem, Lovosice, Neratovice, Kralupy nad Labem a okolí.

Klimatizace - zajímavosti, tipy, rady, články

Chcete vědět, jestli se dá klimatizací i přitápět? Jak dlouho trvá montáž? Jaký typ se hodí do bytu a jaký do domu? Toto a další se dočtete právě tady.

Fotografie klimatizací s odstrašující instalací nebo neprováděným servisem.

aneb syndrom nezdravých budov.

Klimatizace je skvělou zbraní proti horku, snadno se však může stát nepřítelem. Bez pravidelného čištění klimatizace se vzduch sice může zdánlivě beze změny ochlazovat stejně efektivně do nekonečna, je ale možné, že přitom spotřebuje mnohem více energie než kdy dřív. A navíc znečišťuje vzduch, který dýcháte.

Jste fanoušky osvěžovačů vzduchu a nejrůznějších vůní do interiéru? A napadlo vás, že můžete přidat i vůni do klimatizace? Je to praktický způsob, jak rychle provonět jakýkoli interiér a ještě k tomu jej vychladit na příjemnou teplotu.

Základní typy klimatizačních systémů se sice dají spočítat na prstech, přesto se mezi sebou zásadně odlišují. Dnes si představíme, na jakém principu fungují klimatizační systémy, které ke změně teploty využívají tepelných vlastností vody.

Běžný uživatel se nad rozdíly mezi jednotlivými typy klimatizace moc nezamýšlí, možná ale chcete vidět dál. Pokud jste někdy přemýšleli, jaké různé způsoby chlazení vzduchu existují a jaké systémy klimatizační zařízení využívají, přečtěte si náš článek.

Venku je horko na omdlení, člověk nemůže ani dýchat, natožpak pracovat, a nejlepší by bylo vyrazit k vodě. Jenže to nejde a vás ve vyhřáté kanceláři čeká ještě několik hodin. Řešení je jednoduché, i když se ho u nás lidé často bojí. Je jím samozřejmě výkonná klimatizace, která promění peklo v obyvatelnou, příjemně vychlazenou místnost. Jaká je spotřeba klimatizace v současné době?

Svět bez klimatizace by si dnes někteří nedokázali vůbec představit. Například na jihu Evropy je dnes klimatizace, nebo alespoň jakýkoli jiné elektrické zařízení na chlazení vzduchu, nutností pro přežití horkého léta. S klimatizací se však často pojí různé, třeba to, že ničí zdraví. Je to pravda?

Letní sezóna se pomalu blíží a s ní i doba, kdy mnozí lidé začínají používat klimatizace. Poradíme, jak vybrat klimatizaci, aby Vám vyhovovala. Pokud už jednu vlastníte, přečtěte si naše rady, jak za její provoz neutratit jmění.

Ano, pokud se zachová historický ráz budovy. Skloubit starou architekturu a moderní technologie bývá občas pěkně těžké. Jasno v tom, zda je možné klimatizační zařízení do historických budov umisťovat, totiž často nenají ani památkáři.

Studené nápoje jsou sice super, ale v létě se stejně nejlépe pracuje ve vychlazené místnosti. A jak jí nejlépe dosáhnout? Samozřejmě klimatizací. Jenže ta nemusí vždycky šlapat na plné obrátky a tak vám přinášíme nejčastější problémy a poruchy klimatizací, jejich příčiny a to, jak se s nimi vypořádat.

V horkém letním počasí, kdy se na stromech nehne ani lísteček, vítr jakoby odjel kamsi na dovolenou a slunce nemilosrdně praží a rozpaluje městské ulice i venkovské louky, je nejspolehlivějším řešení úmorné a táhlé krize s názvem horko klimatizace.

V horkých letních dnech, kdy všichni bez rozdílu sníme o klimatizaci, která by pekelnou teplotu v kanceláři nebo bytě srazila na příjemných 20°C, se nám hlavou honí myšlenky na zamrzlá jezera kdesi v zasněžených horách, orosené sklenice ledově vychlazené vody se štědrou nadílkou ledových kostek nebo osvěživé střiky studené vody, která by zchladila do ruda rozpálená těla.

O tom, že klimatizační systémy hrají v našich životech důležitou roli jsme se už přesvědčili. Ale že mohou mnohdy rozhodovat o životě a smrti patří spíše do temnější kapitoly historie, o které se tolik nemluví. Člověk není přizpůsobený k tomu, aby delší dobu snášel extrémní horko nebo naopak extrémní zimu.

Klimatizační systémy, přestože první pokusy o ochlazení místa, kde žijeme, stojí už na počátku naší civilizace, jsou se svým promyšleným systémem ochlazování jistě výdobytkem moderní civilizace. Léta jsou čím dál teplejší a zimy se snad už vůbec nedočkáme.

Boj s horkem v rozhodující bitvě léta se může zdát už předem prohraný, protože proti rozmarům počasí zmůžeme jen málo. Ale naděje umírá poslední a naštěstí lidé oplývají neuvěřitelným důvtipem, který dokáže zachránit téměř jakoukoliv jakkoliv bezradně vypadající situaci.

Bydlet ve vlastním domě dnes chce snad každý, a tak není divu, že novostaveb, zvláště v okolí větších měst, roste jako hub po dešti.

Velmi populární jsou mezi nimi pasivní domy s nízkými nároky na životní prostředí. Od “normálních” novostaveb je někdy odlišuje netradiční vzhled, jindy však pasivní dům od toho běžného nepoznáte. V interiéru mezi nimi však často najdete velké rozdíly, mezi jinými i v užité vzduchotechnice. Jak se liší?

V předchozích článcích jsme vám představili obvyklé systémy klimatizačních zařízení, ty které používají jako chladicí systém výhradně vodu či vzduch. V následujícím textu se dozvíte, jaké další typy chladicích systémů existují a kde se s nimi můžete setkat.

Jste často nemocní? Míváte deprese? Možná za to může vzduch, který dýcháte. O tom, co je takzvaný Sick Building Syndrom, česky označovaný jako Syndrom nezdravé budovy, si na našich stránkách můžete přečíst tady. Jednou z jeho příčin může být nesprávná ventilace a následné znečištění vzduchu, ke které dochází při neustálém používání klimatizace. Představíme vám proto jednu z možností, jak se škodlivého vzduchu zbavit: ionizaci vzduchu.

Horko a dusno nejsou bohužel ideálním, zato však spolehlivým a stálým společníkem nás všech a to převážně v letních měsících, které jsou stále teplejší a teplejší. Samozřejmě, že nejspolehlivějším ochráncem vaší stálé tělesné teploty a následně i duševního zdraví, které vinou přehřívání trpí víc než  málo, je kvalitní klimatizace.

Zdá se, že vlna veder už nás snad opustila a teplotní rekordy teď, doufejme, vystřídají rozumnější teploty a zase se bude dát žít i bez zapnuté klimatizace. Některá místa na zeměkouli však pravděpodobně rozpálená nepřestanou být nikdy. Zajímalo vás někdy, jak nejteplejší místa na planetě vypadají a kde se nacházejí?

Vedra už se i u nás ve střední Evropě stávají téměř nesnesitelnými, a spousta lidí proto s teplem bojuje cestou typickou pro jižní země: pořizuje si klimatizaci. Klimatizační zařízení a vzduchotechnika jsou u nás dnes už běžné například v supermarketech a nákupních centrech a svou cestu si hledají i do menších obchodů, kanceláří a domácností.

Je vedro k zalknutí a otevřené okno nepomáhá. V kanceláři máte pocit, že se udusíte, a doma horkem sotva dýcháte. Letní měsíce a s nimi spojená vedra se blíží a nezbývá nic jiného než se připravit.

Zvláště v období horka a vlhka, kdy nemůžeme dýchat, natož se soustředit na práci či cokoliv jiného než myšlenku na to, jak skáčeme do chladné a osvěžující vody nebo stojíme na vrcholu kopce  a necháváme se ovívat silným studeným větrem.

Už od prehistorických dob, kdy bylo hlavní přežít a to jak vedra, tak krutou zimu, hlad nebo útoky divokých zvířat a následky rozmarů počasí, si lidé snažili zpříjemnit si už tak náročný a ne příliš pohodlný život.

V Evropě, v našem mírném klimatu, který se, pravda, stává rok od roku méně mírným a více teplým, o čemž svědčí čím dál teplejší léta a rovněž teplé zimy, si na úmorná horka, kterým jsme za posledních pár let nepřivykli.

Horko jakoby s krásným jarem klepalo na dveře a dávalo tušit síle, se kterou udeří v letních měsících. Ochrana je nejlepší prevencí proti zákeřnému útoku léta, který většinou přichází neohlášen, zato s čím dál mocnější silou i v našich klimatických podmínkách.

Když je horko, nelze se plně soustředit téměř na nic, ne nadarmo si jižní národy užívají během poledne a brzkého odpoledne siestu, v horku je člověk zkrátka nepoužitelný. A nejvíce se to odráží na jeho schopnosti pracovat s plným nasazením.

V létě, když jsou ulice měst rozpálené do žhavá a ani venkov neposkytuje úlevu před všudypřítomným horkem, je jistě tím nejlepším způsobem ochlazení teplem namáhaného těla a neméně rozžhavené mysli ledově chladivá voda. Jenže ne každý k ní má přístup.

Klimatizovaný pokoj – jemný, ne příliš mrazivý vánek povlává vlasy, něžně ovívá obličej a rozhání oblaka horka, která by se už už chtěla vytvořit a narušit tak poklidnou atmosféru odpočinku v pokoji. Kdo by, převážně v nesnesitelně horkém létě, které je poslední dobou smutným standardem našeho klimatického pásu, nechtěl právě v takové pokoji relaxovat, právě v tak klimatizované kanceláři pracovat.

Horko, vedro dusno, žár. Asfalt se na silnici skoro roztéká a s nábytkem v interiéru to není o moc lepší. Ale vůbec nejhůř horko snášíme my, lidé. Pot nám stéká po čele, košile na zádech je úplně mokrá a rozhicovaná mysl se za nic na světě nemůže soustředit ani na ty jednodušší úkony.

Říká se, že to, co máme rádi, co nám pomáhá a co ve svém životě považujeme za nepostradatelné, plně oceníme až tehdy, když o to přijdeme. Zkusme se tedy zamyslet, jaké by to teď, v létě, bylo, kdyby náhle zmizela všechna klimatizace.

Až do začátku dvacátého století lidé žijící v teplých krajích a ti, kteří pobývali v místech o něco chladnějších, museli podobný problém řešit každé léto, přemýšleli, jak ochladit interiér na příjemnou teplotu, ve které se dá pracovat, spát, odpočívat, nebo zcela normálně fungovat.

Willis byl tedy ve správnou chvíli na správném místě, na nádraží, při zkoumání vlaků, ho políbila múza a ukázala mu, jak fascinující může být obyčejná pára. To předurčilo Willisovo směřování a vlastně směřování klimatizačních systémů.

Klimatizace je bezpochyby velmi praktickým výdobytkem naší doby. Přemýšleli jste však někdy nad tím, co se za vzduch chladícím zázrakem skrývá? Nemusíte, zjistili jsme to pro vás.

Horko k létu neodmyslitelně patří, ať se nám to líbí nebo ne. Samozřejmě vám jako nejlepší možnost, jak se mu bránit, doporučujeme pořídit si klimatizaci. Pokud vhodně zvolíte správný model a její velikost, nebude vás provoz klimatizace stát nijak horentní částku. Její pořízení se totiž s oteplující se planetou rozhodně vyplatí, poslední rozpálené týdny ukazují, že klimatizační jednotky za chvíli nebudou luxusem, ale nutností.

zahlavi
logo frostik s.r.o.
zahlavi
logo frostik s.r.o.

zahlavi
logo frostik s.r.o.

zahlavi
logo frostik s.r.o.

zahlavi
zahlavi
logo frostik s.r.o.
zahlavi