Hledáček
Kontakt

Frostik spol.sr.o.
IČO: 03384209
DIČ: CZ03384209

e-mail:  info@frostik.cz 

 

Nejchladnější místa světa: Amerika, Evropa, Asie, Afrika

Zajímavosti » Nejchladnější místa světa: Amerika, Evropa, Asie, Afrika

V horkých letních dnech, kdy všichni bez rozdílu sníme o klimatizaci, která by pekelnou teplotu v kanceláři nebo bytě srazila na příjemných 20°C, se nám hlavou honí myšlenky na zamrzlá jezera kdesi v zasněžených horách, orosené sklenice ledově vychlazené vody se štědrou nadílkou ledových kostek nebo osvěživé střiky studené vody, která by zchladila do ruda rozpálená těla.

I v těchto na chladivý vzduch skoupých momentech, kdy nám klimatizaci nahrazuje naše bujná představivost, nás může hřát, či spíše chladit u srdce fakt, že v tutéž chvíli, kdy nás zalévají potoky potu a vlny horka, na světě existují místa, která atmosféru dusivého vedra uvádí v rovnováhu. Místa tak chladná, že se jim běžný člověk raději vyhýbá. A pokud nemá na výběr? Potom se vybaví tím nejteplejším, co jeho šatník nabízí a v zimě a chladu venkovních prostor se raději příliš nezdržuje.

A která místa nám mohou dráždit fantazii v okamžicích absence klimatizace. Kde na světě jsou místa tak ledově mrazivá, že pouhá myšlenka na ně nám přežene mrazení po zádech? Tady jsou: Iroquois Falls v Ontariu. Tak v tomhle pětitisícovém kanadském městečku na břehu řeky Abitibi klimatizaci zaručeně nepotřebují. Vždyť rekordně nízké teploty, které tu naměřili 23. ledna roku 1935, dosahovaly neuvěřitelných -58,3°C.

Možná trochu neočekávaným kandidátem na post jednoho z nejchladnějších míst světa je Indie. Ale skutečně, v roce 1911 bylo v Drasu naměřeno 45°C pod nulou.

To finské město Kittilä ležící za polárním kruhem, které se kromě moderního lyžařského střediska pyšní i zlatými doly, je už typičtějším zástupcem. S nejnižší teplotou -51,5°C naměřenou v roce 1999 se stalo nejchladnějším místem v Evropě mimo Rusko.

Jeden by řekl, že v Maroku je nedostatkovým zbožím právě klimatizace. Nikoliv však v pohoří Atlas. V Ifrane, oficiálně nejchladnějším africkém místě, byla v roce 1935 naměřena teplota 24,3°C pod nulou.

  • Přidat odkaz na:
  • facebook.com