logo frostik s.r.o.

Chlazení - Klimatizace - Tepelná čerpadla

Frostik provádí servis, montáž a opravy klimatizací pro domácnosti i firmy. Praha, Roudnice nad Labem, Litoměřice, Ústí nad Labem, Lovosice, Neratovice, Kralupy nad Labem a okolí.

Památky a klimatizace?

Skloubit starou architekturu a moderní technologie bývá občas pěkně těžké. Jasno v tom, zda je možné klimatizační zařízení do historických budov umisťovat, totiž často nenají ani památkáři.

 

Klimatizace je, podobně jako například vikýře nebo prorážená okna, definovaná jako novotvar, a tudíž by se při rekonstrukci historických budov měla co možná nejvíce eliminovat. Žádná metodika Národního památkového ústavu však problematiku klimatizačních zařízení při rekonstrukcích nezpracovává.

Staré a nové části budov

Někteří památkáři se proto k zavedení klimatizace při rekonstrukci starých budov nestaví úplně odmítavě, a pokud se zachová historický ráz budovy a její autenticita, klimatizování budovy povolují. Vždy však záleží na konkrétním případu.

čištění klimatizace

Největší problémy nastávají, pokud v historických budovách sídlí například kanceláře. Rekonstrukce se totiž, v případě, že mají budovy starší a novější části, často povolují jen pro novější části budov. Staré paláce však naštěstí v létě díky silným zdem izolují vysokou venkovní teplotu.

 

Na Pražském hradě proto klimatizaci najdete například jen v Jižním křídle, v Obrazárně a depozitářích. Celoročně však na Hradě chladí ovzduší menší klimatické jednotky na místech, kde je potřeba udržovat stálou teplotu.

 

Pod dohledem pracovníků památkového ústavu se opravovaly i paláce na Malé straně, ve kterých dnes sídlí parlament. Klimatizovaný je díky rekonstrukci z 90. let jednací sál a některé místnosti v jeho bezprostředním okolí, většina kanceláří však klimatizaci nemá.

Klimatizace a umělecká díla

 

Pro lidi je klimatizace komfortem, pro některá umělecká díla však podmínkou přežití. Klimatizované jsou proto například všechny výstavní objekty Národní galerie.

zahlavi
logo frostik s.r.o.
zahlavi
logo frostik s.r.o.
zahlavi
logo frostik s.r.o.
čištění klimatizace
zahlavi
logo frostik s.r.o.
čištění klimatizace
zahlavi
zahlavi
logo frostik s.r.o.
zahlavi