Víte, jak vznikla klimatizace? Prozradíme vám to

Články » Víte, jak vznikla klimatizace? Prozradíme vám to

Klimatizace je bezpochyby velmi praktickým výdobytkem naší doby. Přemýšleli jste však někdy nad tím, co se za vzduch chladícím zázrakem skrývá? Nemusíte, zjistili jsme to pro vás.

První snahy o „klimatizaci” najdeme už ve starém Římě. Nejbohatší vrstvy obyvatel tam měli své domy spojené s akvaduktem, který díky studené vodě domy neustále ochlazoval. Už před tisíci lety tak dokázali naši předkové vyvinout systém, který v sofistikovanější podobě využíváme dodnes.

Za původcem moderních klimatizací se však musíme přemístit o stovky let dopředu do Británie. V roce 1820 totiž britský vědec Michael Faraday zjistil, že stlačený uhličitan amonný v kapalné formě dokáže za postupného uvolňování chladit ovzduší a otevřel tak novému vynálezu dveře.

Skutečným vynálezcem chladicích jednotek je však až americký inženýr Willis Carrier, který jako první nainstaloval klimatizační systém. Stalo se to v roce 1902 v New Yorku, tamní tiskárna Sackett-Wilhelm měla problémy se schnutím barev a mačkáním papíru, které působila vysoká teplota vzduchu a vlhkost. Carrierův systém využíval trubky se studenou vodou rozestavěné po obvodu zdí, hnal kolem nich vzduch, který se na trubkách srážel a docházelo tak k ochlazení okolí i snížení vlhkosti.


“Zázrak” jménem freon

Největší nástup klimatizací je spojený s polovinou minulého století, kdy výrobci postupně začali experimentovat s chladicími kapalinami, a do výroby nastoupil freon. Za jeho objevem stojí americký strojní inženýr a technik Thomas Midgley, který pracoval pro General Motors. Firma mu dala za úkol nalézt bezpečné a netoxické chladivo, které bude možné využívat v domácnostech. V roce 1930 se to Midgleymu opravdu povedlo a klimatizace zažily opravdový boom. Škodlivost freonu na ozonovou díru se totiž nechvalně proslavila až v roce 1974. Dnes už se proto samozřejmě nepoužívá a klimatizace využívají jiné chladicí systémy.

  • Přidat odkaz na:
  • facebook.com