Hledáček
Kontakt

Frostik spol.sr.o.
IČO: 03384209
DIČ: CZ03384209

e-mail:  info@frostik.cz 

 

Willis Carrier, vynálezce klimatizace I

Zajímavosti » Willis Carrier, vynálezce klimatizace I

Říká se, že to, co máme rádi, co nám pomáhá a co ve svém životě považujeme za nepostradatelné, plně oceníme až tehdy, když o to přijdeme. Zkusme se tedy zamyslet, jaké by to teď, v létě, bylo, kdyby náhle zmizela všechna klimatizace. Klimatizační systém by náhle nebyl tak automaticky přítomen v kancelářích, ani domácnostech.

V odpoledních hodinách bychom se z práce vraceli do rozpáleného bytu, kde by ani nejslabší větřík z venku nepohnul záclonou. Možná tehdy bychom začali přemýšlet o tom, kdo vlastně stojí za vynálezem moderní klimatizace a i na jednotlivé etapy jeho života, jeho vzestupy a pády, bychom se dívali úplně jinak. Možná s větším zaujetím, možná s větším zájmem, ale rozhodně bychom ocenili génia muže, který se postaral o to, že přestože ještě neumíme ovládat počasí, můžeme si alespoň regulovat teplotu v interiéru domu či bytu tak, aby nám to bylo příjemné. A za to mu patří velký dík. Ale komu vlastně? Kdo je ten, o kom bychom se měli dozvědět víc, protože jeho biografie, vhled do jeho osobního i profesionálního života, nám pomůže osvětlit i složitý zrod a vývoj klimatizačního systému a přerod v moderní domácí klimatizaci, jak ji známe dnes.

Za vším, klimatizaci nevyjímaje, stojí dřina, pot, námaha, odříkání, sebedisciplina, jeden skvělý nápad a pak zase kupa práce. Ale hlavně jeden skvělý muž. Američan Willis Carrier. To jemu vděčíme za možnost zchladit se vprostřed léta, uprostřed dne aniž bychom museli skákat do bazénu, plavat v řece, nebo se polévat ledovou vodou. Otec klimatizace a spasitel mnohých, kteří žijí v mnohem extrémnějším klimatickém pásu, než my Evropané a musí v podmínkách horkého a dusného léta fungovat a pracovat, se narodil na konci devatenáctého století, v roce 1876 ve státě New York.

Pan Carrier byl odhodlaný vyřešit jedno z největších lidských dilemat – ochladit se v interiéru bez námahy a zůstat přitom suchý, Willis se snažil najít takový způsob ochlazení lidského těla v bytě, domě, tovární hale, nebo kanceláři, který by nepředpokládal cizí práci – například ovívání vějířem někým druhým,  chlazení pomocí vody – sprejování, polévání, nebo otírání vlhčenými ručníky, nebo složitě fungující a nepříliš efektivní systémy stínění, které se snažily zabránit vzniku problému, ale neřešily už jeho následky.

  • Přidat odkaz na:
  • facebook.com