Hledáček
Kontakt

Frostik spol.sr.o.
IČO: 03384209
DIČ: CZ03384209

e-mail:  info@frostik.cz 

 

Willis Carrier, vynálezce klimatizace III

Zajímavosti » Willis Carrier, vynálezce klimatizace III

Willis byl tedy ve správnou chvíli na správném místě, na nádraží, při zkoumání vlaků, ho políbila múza a ukázala mu, jak fascinující může být obyčejná pára. To předurčilo Willisovo směřování a vlastně směřování klimatizačních systémů.

Při pohledu na chomáče páry rozplývající se na nástupištích si uvědomil, že vzduch je možné zvlhčit a tedy ochladit tak, že ho prožene přes vodu, čímž vytvoří mlhu. Tento proces by umožnil zvlhčení vzduchu a tedy jeho ochlazení. Willis Carrier se pustil do soustředěné práce s jedinou myšlenkou – musí ochladit vzduch, musí najít způsob, jak ho ochladit. Během jediného roku usilovné práce tak Willis dokončil svůj vynález. Jednalo se o zvlhčovač. A tento zvlhčovač vzduchu se stal základní jednotkou moderní klimatizace. Na tomto prvku se dalo dále stavět, vyvíjet a posunovat se směrem vpřed.

Hned v dalším roce si Willise, sice mladého, zato však už zavedeného inženýra s pověstí dříče a vizionáře, vybrala firma Sackett-Wilhelms Litografie a nakladatelství ve čtvrti Brooklyn v New York a požádala ho, aby vyrobil přístroj, který by upravoval vlhkost v jejich dílnách, protože právě vlhký vzduch způsoboval velký zmatek na pracovišti, neboť takový vzduch neblaze působil na barvy při tisku. Carrier se nelehkého úkolu zhostil s grácií  a udělal další krok směrem ke klimatizacím, když zkonstruoval stroj, který vlhkost vzduchu držel na konstantních a příjemných pětapadesáti procentech. Právě v této litografické dílně a tiskárně se tak zrodil moderní klimatizační systém, jehož byl Willis Carrier hrdým otcem.

Nedlouho poté, v návaznosti na jeho první přístroj, vytvořil cílevědomý mlýnský inženýr a budoucí vynálezce klimatizace skutečně první přístroj, který bychom mohli považovat už za skutečnou moderní klimatizaci tak, jak ji známe dnes. Stuart Cramer využil toho, co vymyslel a sestrojil Carrier před ním a vyrobil přístroj založený na ventilaci a přidávání vody. Ačkoliv se stal druhým člověkem, který zkonstruoval klimatizaci, byl tím úplně prvním, kdo ji jako klimatizace pojmenoval. A my název klimatizace používáme dodnes.

  • Přidat odkaz na:
  • facebook.com